2019 TYT | Ortadoğulular Eğitim

2019 TYT

Ortadoğulular Eğitim 2019 TYT

27.7.2019       428      


2019 TYT

2019 TYT

Her yeni bir uyanamaya görelim ki eğitimle ilgili bir değişiklik olmamış olsun. Milyonlarca öğrencinin kâbusu haline gelmiş bir zamanların TEOG sınavı yerini YKS 2019 kapsamında Temel Yeterlilik Testine (TYT) bırakmıştır.

Nedir bu TYT 2019? Yetkililerin yapmış olduğu açıklamalara göre YKS’nin ilk oturumu niteliği taşıyan bir sınavdır. TYT öğrenciler için geçen sene sürpriz niteliğinde ortaya çıkmış ve neydi, nasıldı, uygulanabilirliği var mı sorularıyla beraber ilk sınavını vermiştir. Haliyle yeni yılla birlikte TYT 2019 da birçok öğrenci ve ailenin ilk konusu olma özelliğini kimselere bırakmamıştır. Peki, bu sınav denildiği gibi sadece yeterliliğin değerlendirildiği bir sınav mıdır? Öğrencilerin okuduğu okullar ister en iyi okul, en kaliteli okul, en iyi kurs olursa olsun tüm eğitim kurumları dereceleri fark etmeksizin yeni sistemi kendi sistemlerine uyarlamaya çalışmaktadır.

Yeni sınav sistemi

TYT 2019 un genel mantığına bakıldığında denildiği gibi yeterliliğin ölçülmesi olmuş olsaydı, bu yeterliliğin kişiye daha anaokuluna başladığı zaman verilmeye başlanması gerekirdi. Bu bağlamda geçen sene çıkan sorulara göz gezdirdiğimde, bilgiye dayalı olmadığı söylenerek hazırlanmış olan 120 sorunun sadece 20 tanesi kişinin bilgiden ziyade muhakeme yeteneği ile çözebileceği sorular olduğuydu. Belki sert bir eleştiri ama eğitim sistemimizde öğrencilerin kavrama ve muhakeme yeteneklerini ön plana çıkarmayı en başında yapabilseydik, ne bu sınavlara ne de bu kadar değişen bir sisteme ihtiyacımız olurdu. Bizler en başından beri ezbere dayalı bir eğitim öğretimin içinde var olmaya ve en çok da başarılı olup hep kazanmaya odaklandırılan bir nesil olduk. O nesil, isimleri değişen eğitim sisteminde hali hazırda var olan ezbercilik üzerinden hala öğrenimine devam etmektedir.

Öğrenciye 2+2=4 eder mantığından ziyade kaç ile kaçı toplarsan dört rakamına ulaşabilirsin mantığını en başında oluşturmuş olsaydık şuan için savunulan muhakeme ve kazanım yetenekleri her öğrenci için ayrı bir gelişme göstermişti. Bu durumda TYT 2019 – AYT 2019 gibi sınavlara ihtiyacı olmayan bir ülkede yetişen, bilinçli, sorgulayabilen, önüne çıkabilecek sorunlarla birden fazla çözüm arayabilen bir nesil yetişmiş olurdu.

Ortadoğulular Eğitim Ankaradaki Anadolu Liseleri

Ankaradaki Anadolu Liseleri

Yaklaşık olarak 5.5 milyon nüfusa sahip olan Ankara Türkiye’nin en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Her yıl göç alan bu şehirde en fazla nüfusu o...

← Devamını Oku
Ortadoğulular Eğitim 2019 Türkiye geneli LGS istatistiği

2019 Türkiye geneli LGS istatistiği

2019 Türkiye geneli LGS istatistiği açıklandı. Türkiye`den tüm sorulara yanıt veren 565 öğrenci yer alıyor. Bu öğrenciler LGS sınavının her iki otu...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.