Ankara Nitelikli Okullar | Ortadoğulular Eğitim

Ankara Nitelikli Okullar

Ortadoğulular Eğitim Ankara Nitelikli Okullar

29.5.2019       511      


Ankara Nitelikli Okullar

Ankara Nitelikli Okullar

Ankara Nitelikli Okullar yani başka bir deyişle Ankara nitelikli liseler; LGS sınavı öncesinde en çok merak uyandıran ve araştırılan konulardan biridir. Okul tercihi yapacak öğrenciler için özellikle iller bazında yayınlanan Ankara Nitelikli Okullar listesi gibi bilgiler son derece önemlidir. Ankara Nitelikli Okullar bakımından son derece fazla alternatif içeren illerden biridir. Başkentimizde yer alan pek çok Anadolu Lisesi ve Özel Anadolu Liseleri bu kapsamda hizmet veren nitelikli okullardır.

Peki, neden nitelikli liseler? Nitelikli liselerin diğer liselerden farkı, bu kurumlarda verilen eğitimin çok daha kaliteli ve kapsamlı olmasıdır. Bu sadece lise eğitimine mahsus bir ayrıcalık olarak değerlendirilmemelidir. Bu liselerden mezun olan öğrencilerin üniversite sınavlarında başarı oranlarının çok daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu da bir öğrencinin tüm eğitim hayatını, iş potansiyelini ve dolayısı ile tüm yaşam standartlarını etkileyecek bir konu olarak görülmelidir. Ankaradaki nitelikli okullar gibi eğitim standartları yüksek kurumlarda eğitim alma ayrıcalığını yakalayabilmek de oldukça zordur. Bu kurumlar kapsamında eğitim veren devlet okullarından eğitim alabilmenin tek şartı LGS sınavına katılarak okullar tarafından belirlenen puanları alabilmektir. Bu da sanıldığı kadar kolay elde edilen bir başarı değildir. Başvuran bir milyonun üzerinde adayın olduğu bir sınavda, kısıtlı kontenjanlardan birine girebilmek için çok sıkı bir çalışma programı uygulamak şarttır. Bunun için pek çok öğrenci LGS hazırlık kursları adı altında sınav hazırlık programları uygulayan özel kurslardan eğitim desteği almaktadır. Bu tarz kurslar bireylerin sınavlara daha etkin şeklide hazırlanabilmesi için soru çözümleri, testler, deneme sınavları, konu tekrarları gibi eğitim hizmetleri ile akademik gelişim sağlamayı hedeflemektedir.

Ankara’da yer alan pek çok Özel Anadolu Lisesi de LGS sınavına göre öğrenci tercihi yapar. Bu kurumlardan eğitim almak isteyen öğrenciler de yine bu sınava katılmak zorundadır. Fakat bu şart tüm Özel Anadolu Liseleri için geçerli değildir. Ankara Nitelikli Okullar kapsamında yer alan Özel Anadolu Liselerinin bir kısmı için geçerliliği olan sınav türü kurumsal sınav olarak belirlenmiştir. Hangi kurumlar için hangi sınavların ön görüldüğü sınav başvurusu yapmadan önce mutlaka sağlıklı bir şekilde araştırılmalıdır.

Ortadoğulular Eğitim Eğitimde 17. Yılımız!

Eğitimde 17. Yılımız!

Ortadoğulular Eğitim Kurumları olarak 17 yıldır sizlere hizmet vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Başarılarımız öğrencilerimizde birlikte artarak ...

← Devamını Oku
Ortadoğulular Eğitim LGS Ankara

LGS Ankara

LGS Ankara her sene lisede daha kaliteli ve bilinen bir okulda okumak isteyen öğrencilerin katıldıkları liseye giriş sınavında gösterdikleri başarı...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Okullar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.