Ankara okul | Ortadoğulular Eğitim

Ankara okul

Ortadoğulular Eğitim Ankara okul

14.5.2019       471      


Ankara okul

Ankara okul

Ankara okul ve dengi okullar; Ankara okulları kapsamında en fazla alternatif içeren eğitim grubudur. Ankaradaki liseler arasında; kolejler, özel liseler, devlet liseleri gibi pek çok kurum yer almaktadır. Bireyler bulundukları ortama ve yaşam şartlarına uygun olan seçenekleri değerlendirerek kendileri için en ideal okulu tespit ederler. Bu okul kimi zaman bir özel okul kimi zamanda devlet okulu olabilir. Ankara lise seçenekleri içinde pek çok Anadolu Lisesi ve Özel Anadolu Lisesi yer almaktadır. Ankaradaki Anadolu Liseleri bünyesinde özel okul olanaklarına yakın bir eğitim kalitesi yakalamaya gayret edilmektedir. Bu alanda son yıllarda da oldukça ilerleme kaydedildiği de mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir detaydır. Fen, sosyal bilimleri liseleri gibi grupların dışında kalan hemen hemen bütün Anadolu Liselerine sınavsız kayıt yaptırılabilmektedir. Tabi ki bunun için MEB tarafından belirlenmiş bazı şartlar bulunmaktadır. Bu sistemin gelmesi ile birlikte; LGS sınavına katılan öğrenci sayısı bir anda %90 oranında azalmıştır. Ankara okul seçenekleri arasında yer alan bir diğer grup da Ankaradaki Özel Anadolu Liseleri grubudur. Özel Anadolu Liselerinin tamamı sınavla öğrenci seçmektedir. Bu sınav kurumsal bir sınav olabildiği gibi, LGS sınav puanını baz alan okullar da mevcuttur.

LGS sınavına hazırlık

Lise eğitimi son dönemlerde eğitim hayatının gidişatının belirlenmesi açısından daha da önem kazanmış, bu nedenle ebeveynler tarafından üzerinde en çok değerlendirme yapılan kurumlardan biri olmaya başlamıştır. Öyle ki; ebeveynler çocuklarına kaliteli bir lise eğitimi aldırabilmek adına derin bir araştırma süreci içine girmektedir. Özellikle “nitelikli liseler” kavramı oluşmaya başladığından ve özel kurumlardaki eğitim programları çok yönlü hale getirildiğinden bu yana ekonomik açıdan yeterli seviyede olanlar özel okullarda eğitim almayı tercih etmekte, dar gelirli aileler de bursluluk olanaklarını değerlendirmek amacı ile özel kurumların bursluluk sınavlarını takip etmektedir. Her ne kadar devlet okullarının imkânları iyileştirilmiş olsa da özel okullarda verilen eğitimin yanında yetersiz kaldıkları açıkça görülebilmektedir. Maalesef ki; devlet okullarında sağlanan olanaklar ile özel okullarda sağlanan olanaklar arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Bu ne yazık ki günümüzde eğitimin geldiği son durum için inkâr edilemez bir gerçektir.

Ortadoğulular Eğitim Ankaradaki liseler

Ankaradaki liseler

Ankaradaki liseler; gelişen teknolojik imkânların ve gittikçe iyileştirilen bir eğitim sisteminin sonucu olarak, her geçen yıl daha kapsamlı eğitim...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.