Ankaradaki okullar | Ortadoğulular Eğitim

Ankaradaki okullar

Ortadoğulular Eğitim Ankaradaki okullar

22.5.2019       438      


Ankaradaki okullar

ANKARADAKİ OKULLAR

Ankaradaki okul sayılarında özel okullar, devlet okullarının sayısına yaklaşmış durumda peki bu hızlı artışın ana nedenlerini neler destekliyor? Ankara’da bir taraftan çekirdek aile sayısı artarken diğer taraftan da kadınların işgücüne daha fazla katılmasıyla birlikte çalışan annelerin sayısı da artıyor. Bu da çocukların okul sonrası bakım hizmetinin aile dışında görülmesi gereksinimine ve buna ihtiyaç duyan çocukların sayısını arttırıyor.  Ankaradaki okulların büyük çoğunluğunun ikili eğitimden tam gün eğitime geçmesi ve etüt merkezlerinin kapatılması da çalışan anne babalar açısından önemli bir sorunu beraberinde getiriyor. Okuldan çıkan çocuklara ailesi eve gelene kadar kim göz kulak olacak? Bu sorunu daha önceki dönemlerde Ankaradaki etüt merkezleri ile çare bulan veliler etüt merkezlerinin kapatılması ile okullardaki kurslara yöneldi, ancak her okulda kurs bulunmaması velileri başka çözüm arayışlarına yönlendiriyor.

Anne ve babaların Ankara’daki okul tercihleri tam gün eğitim veren , devlet okullarından daha iyi sosyal imkânlara ve ağırlıklı İngilizce ders programlarına sahip olan özel okullar olmaya başlıyor. Okul sonrası çocuklarının nereye gideceğini dert etmek istemeyen veliler yemek ve servisi imkanları da sunan özel okulları devlet okullarına tercih ediyorlar.

Bir süredir verilen devlet teşvikleri de velileri etüt veya kurs arama derdinden kurtararak Ankaradaki okul tercihlerini özel okullara doğru yönlendirmişti. Ancak Ankaradaki köklü özel okulların fiyatlarının yüksek olması onlara göre daha makul fiyat ve imkanlar sunan “butik okul”lara doğru ilginin artmasını sağladı.

Ankaradaki okullar arasında butik okulların sayısının hızla artması her semtte en az bir tane butik okul veya köklü özel okulların bir şubesini bulunur hale getirdi.  Bu ulaşılabilirlik ve daha uygun fiyatlar bir anlamda kolaylık olsa da esas önceliği çocuklarının Ankara’daki devlet okullarından daha iyi bir eğitim alması olan veliler bu tek binalık ve fiziki şartları yetersiz,  eğitim kalitesi ve eğitmen kadrosu açıcından diğer okulların gerisinde kalan butik okulların eğitim kalitesinden memnun olmamaktadırlar. Yeni dönemde enflasyon oranlarının fiyatlara yansıyacak olması, teşviklerin devam edip etmeyeceği gibi konuların belirsizliği de velilerin okul tercihlerinde Ankara’daki devlet okullarına doğru bir yönelime sevk etmesi muhtemeldir.

Ortadoğulular Eğitim En çok üniversite kazandıran Kızılay özel liseleri

En çok üniversite kazandıran Kızılay özel liseleri

Üniversite sınavı elbette öğrencilerin seviyelerini görmek için, seviyelerine göre okullar seçmeleri için çok önemli bir sınavdır. Ancak bazı öğren...

← Devamını Oku
Ortadoğulular Eğitim Kızılay özel lise

Kızılay özel lise

Kızılay özel lise sayısı çok olan bir semttir. Kızılay Çankaya ilçesi içerisinde yer almaktadır. Burada ikamet eden kişilerden daha çok eğitim kuru...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Okullar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.