Üniversite sınavı soru dağılımı | Ortadoğulular Eğitim

Üniversite sınavı soru dağılımı

Ortadoğulular Eğitim Üniversite sınavı soru dağılımı

15.6.2019       417      


Üniversite sınavı soru dağılımı

 

Sınavda sırası ile 4 adet alt sınav bulunmaktadır. Sırasıyla açıklamak gerekirse Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilimler 1 ve 2, matematik ve fen bilimleri sınavları olarak yer almaktadır. Sosyal bilimler-1 testi, tarih ve coğrafya alanlarından sorular içermektedir.

Coğrafya, Felsefe ve Tarih alanlarının yanında din kültürü ve ahlak bilgisinden de sorular yer almaktadır. Din kültürü ve ahlak bilgisinden soruları cevaplamayı kabul etmek istemeyen adaylar için bunun yerine felsefe soruları yer alacaktır. Bunun için adayların başvuru yaparken kendi eğitimlerine paralel olan seçeneği işaretleyecek olup bu dersten muaf olacaklardır.

AYT puanı açıklama

Adaylar için dört grup ve farklı türde sonuç hesaplaması yapılacaktır. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil testine giren adaylar için oluşan puanlama sistemidir.

Adayın öncelikle TYT' den en az 150 almış olması gereklidir. Sayısal için AYT' de matematik ve fen bilimleri, eşit ağırlık için matematik ve Türk dili ve edebiyatı ile, sosyal bilimler 1, sözel için Türk dili ve edebiyatı ile sosyal bilimler 1 ve 2 testlerinin her ikisinden de en az 0,5 net, yabancı dl içinse yabancı dil testinden de en az 0,5 net yapmış olmalıdır.

Sınav soru sayıları

AYT sınavı daha öncede belirtildiği gibi 4 adet alt testten oluşmakta ve her bölümde toplam 40 soru bulunmaktadır. Sınavdaki toplam soru sayısı 160'tır. Sınav süresi, tek oturumda 180 dakikadan oluşmaktadır. Adaylar soruları yanıtlarken soru başına ortalama 68 saniye süreye sahip olacaklardır.

Netlerin hesaplanması

Her sınav bölümündeki net sayısı, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 1/4'ünün çıkarılmasıyla netler hesaplanmaktadır. OBP ye girmeden yapmış olduğunuz işlemlerde orta öğrenimde almış olduğunuz puanlar hesaplamaya kesinlikle dahil edilmeyecektir.OBP ye girerek yapmış olduğunuz hesaplamalarda ise ham puanınız ve yerleştirme sonuçlarınız hesaplanmış olacaktır.

Türkçe ve temel matematik testlerinden en az birinin ham puanı 0,5 ve üzerinde olmalıdır. Sayısal puanın hesaplanabilmesi için TYT puanının 150 puan ve üzerinde olmasının yanında ayrıca matematik ve Fen Bilimleri, Biyoloji, Kimya sınavlarından en az bir tanesinin ham puanı 05 veya üzerinde olma zorunluluğu bulunmaktadır. Sözel puanın hesaplanabilmesi için ise TYT puanının yine aynı şekilde, 150 veya üzerinde olmasının yanı sıra, Edebiyat ve Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 sınavlarından en az birinin ham puanı 0,5 veya üzerinde olması gerekmektedir. Dil puanının hesaplanabilmesi için yine aynı şekilde ham puanın 0,5 ve üzerinde olması gerekmektedir.

Ortadoğulular Eğitim TYT ve AYT Ne Zaman Açıklanacak?

TYT ve AYT Ne Zaman Açıklanacak?

     İlköğretim, ortaokul ve lise derken artık öğrencilerin hayali olan üniversiteler artık yeni öğrencilerini bekliyor. Milyonlarca öğrenci 15-16 ...

← Devamını Oku
Ortadoğulular Eğitim TYT Matematik Soruları

TYT Matematik Soruları

Bir TYT matematik sınavı okuduğunu anlama konusuna büyük önem vermektedir. ÖSYM, özellikle TYT sınavında formülleri ezberletirken, zihin mantığını ...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Okullar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.