Yeni eğitim sistemi 2019 | Ortadoğulular Eğitim

Yeni eğitim sistemi 2019

Ortadoğulular Eğitim Yeni eğitim sistemi 2019

10.6.2019       491      


Yeni eğitim sistemi 2019

Yeni eğitim sistemi 2019

Yeni eğitim sistemi 2019 yılında oldukça merak edilen bir konu olarak günden oluşturdu. Hem öğrenciler hem de velilerin yakından takip ettiği ve kavramaya çalıştığı 2019 yeni eğitim sistemi nedir hep birlikte bir bakalım istedik. Öncelikle yeni eğitim sistemi ne zaman uygulanacak diye merak edenler için kısa bir açıklama yapalım. Ortaöğretim 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerini kapsayan Yeni eğitim sistemi 2019 yılında kamuoyuyla paylaşılmış olsa da; 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında kademeli olarak hayata geçirilmeye başlanacak. Bu uygulama ilk olarak 9. Sınıflardan başlatılacak ve bu öğrencilerin yıllık ilerleyişi ile birlikte adım adım lise eğitiminin tamamını kapsar hale gelecek.

Yeni eğitim sistminde değişiklikler

Peki, bu sistemde bizi ne gibi değişiklikler bekliyor, bunun öğrencilere yansıması ne şeklide olacak? Yeni eğitim sistemi 2019 için öngörülen değişiklikleri kısaca özetlersek; ilk olarak 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerinin ders sayılarında azalma olacak. Bu da öğrencilere aldıkları derslerde daha fazla süre öğrenim görme ve dolayısı ile daha yeterli bilgi alma olanağı sağlayacak. Lise düzeyindeki okullara Kariyer Ofisleri açılacak ve 9. Sınıftan itibaren öğrencilerin buralarda kariyer profilleri oluşturmaları sağlanacak. 12. Sınıflarda ders sayıları azaltılarak sınava hazırlık konusunda eğitim desteği sağlanacak. Öğrencilere derslerini seçebilme olanağı sunulacak.

Böylelikle öğrenciler ilgi ve bilgi alanları doğrultusunda ders seçimi yaparak, hem aldıkları eğitimde daha başarılı olma şansı elde edecekler, hem de derslere daha fazla motive olabilecekler. Eğitim programlarına yeni ders seçenekleri eklenecek ve seçmeli dersler artırılacak. Bu yeni dersler arasında yer alan “Bilgi Kuramı dersi” zorunlu dersler kapsamına alınacak. Bilgi Kuramı dersi nedir diye merak edenler olacaktır ki bu hepimize oldukça yabancı bir ders olduğundan son derece normal. Bilgi Kuramı dersi; öğrencilere bilgi edinme yollarının, bilgi edinmenin öneminin, bilginin doğasının, bilgi türlerinin evrensel değerlerin kazanılmasında ve teknoloji alanındaki etkisi gibi konuların anlatıldığı ve bu vesile ile öğrencinin bilgiye nasıl, hangi yollarla erişebileceği, eriştiği bu bilgileri yaşamın farklı alanlarında ne şekilde kullanabileceği öğretilecek. Ayrıca Haziran ayı daha çok portfolyo ve proje sunumlarının ağırlık kazandığı bir dönem olarak değerlendirilecek. İşte yeni eğitim sistemimizin en can alıcı değişiklikleri bu şekilde. Bunlar hepimiz için henüz çok yeni ve karmaşık bilgiler. Ama istikrarlı bir uygulama ile zaman içinde eğitim sistemimizde bu sayede başarılı sonuçlar elde edileceğini umuyoruz.

Ortadoğulular Eğitim Ankara LGS sonuçları

Ankara LGS sonuçları

Ankara LGS sonuçları, tüm illerle birlikte LGS sınavından kısa bir müddet sonra açıklanmaktadır. Yaklaşan 2019 LGS sınavı için de 2019 LGS sınav so...

← Devamını Oku
Ortadoğulular Eğitim 2019 TYT soru ve cevapları

2019 TYT soru ve cevapları

2019 TYT soru ve cevapları sınavdan çıkan adayların ilk değerlendirmeye alacağı konu olacak şüphesiz. Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da sınavda...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Okullar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.