Tel: +90 (312) 418 20 08 (pbx)
Atatürk Bulvarı No: 135 Kızılay/Ankara

YGS LYS Sınav Değişikliği ile YKS oldu

YGS LYS Sınav Değişikliği ile YKS oldu

Gün geçmiyor ki sınav sisteminde bir değişiklik olmasın. Eğitim sisteminde istenilen verimin bir türlü alınamamasından dolayı YGS - LYS sınavı kaldırıldı. Ortadoğulular Eğitim Kurumları/Kızılay, yapılan sistem değişikliği üzerine hemen yeni sınav içeriğine göre programlarını yenilemiştir. Yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı  ( YKS ) olan sistem, dil sınavı hariç Haziran ayı içerisinde bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak iki oturumlu sınavla gerçekleştirilecek. Adaylar sınavın 1. oturumunda Temel Yeterlilik Testi (Türkçe ve Temel Matematik), 2. oturumunda da Türk Dili edebiyatı, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri derslerinden sınava  tabi tutulacaklar. Temel yeterlilik testinde, Türkçe ve Temel Matematik olmak üzere iki test yer alacaktır. Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim
Bakanlığımızın ortak müfredatına dayalı olacaktır. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunludur.  Temel Yeterlilik Testi sınavında 40 Türkçe’ den 40'da Temel Matematik konularından 80 soru sorulacaktır. Her iki sınavın da test ağırlığı %50 oranında olacaktır. Sınav sonucunda adaylar "Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT- Puanı)" alacaklar.  Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı) 150 'den düşük olanların tercih hakkı bulunmayacaktır. 150-180 puan aralığında olanla ön lisans programlarına başvurabilecekler ve 180 den yüksek puanı olanlar lisans programlarına tercih yapabilecektir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) "İkinci Oturumu da Cumartesi öğleden sonra gerçekleştirilecek. Bu oturumda Türk Dili edebiyatı, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacaktır. Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatına dayalı olacaktır. Ortadoğulular Eğitim Kurumları/Kızılay, YKS hakkında seminer düzenleyerek bünyesindeki tüm öğretmenlerine sistemi profesyonel bir şekilde anlatmıştır. Sonrasında PDR Uzmanı eşliğinde sınıf öğretmenleri öğrencilerine bireysel olarak tüm bilgileri verip öğrencinin kafasındaki soru işaretlerini kaldırmışlardır. Çünkü sınav stresinin verdiği gerginliğin yanına sistemin değişmesi öğrencilerin dikkatini dağıtıp motivasyonunu düşürebilir. Ortadoğulular / Kızılay, YKS ye de başarılı olmak isteyen tüm öğrencilere hizmet verir.