YKS NEDİR? | Ortadoğulular Eğitim

YKS NEDİR?

Ortadoğulular Eğitim YKS NEDİR?

31.12.2018       642      


YKS NEDİR?

                 YKS NEDİR?

Liseden mezun olacak öğrenciler artık üniversite kazanmaya hak kazanabilmek adına Yüksek öğretim kurumları sınav sisteminin (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavına (TYT) girecek daha sonra Alan Yeterlilik Sınavına (AYT) tabi tutulacaktır. Öğrenciler eski sınav sistemi olan YGS-LYS sisteminden tamamen farklı bir oluşumla karşı karşıya kalmıştır. Bu durum sonucunda öğrencilerin aklından YKS nedir? soruları devamlı olarak geçmektedir. Eski sistemle şuan ki sistemi kıyasladığımızda önceki sınav sisteminde öğrenciler temel olarak Mart ve Haziran aylarında sınava girerken artık ortak bir ayda yani Haziran ayında iki sınava tabi tutulmaktadır. Aynı zamanda eski sistemde öğrenciler sınavlarını üç farklı hafta sonunda ve altı oturum olmak üzere sınavlara girerken yeni sistemde bulunan öğrenciler tek bir hafta sonunu kapsayacak şekilde ve üç oturum olarak sınavlara girmektedirler.

Temel Yeterlilik Sınavı ilk olarak uygulanacak olan sınavdır. Bu sınavda öğrenciler YGS’ de olduğundan farklı olarak Temel Matematik ve Türkçe alanında yoğunlaşacaklardır. Eski sistemde ise dört farklı derste (Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri) eşit sorularla birlikte 160 soru bulunmaktaydı. Yeni sistemde genel olarak matematik ve Türkçeye olan yoğunluk diğer derslerde soru sayısının az tutulmasına neden olmuş bu yüzden toplam soru sayısı 120’ye düşmüştür. Temel Yeterlilik Sınavı’ndan başarı elde etmek isteyen öğrenciler Türkçe ya da Temel Matematik testinden 0.5 net yapmak zorundadırlar. Örneğin Temel Matematikten 1 net Türkçeden sıfır net yapan kişinin puanı hesaplanacaktır. Tek bir dersten 0.5 net yapmak yeterlidir. Ancak her iki dersten de sıfır net çeken öğrencilerin puanı hesaplanmayacaktır. Aynı zamanda bu sınavdan 150 puan elde etmiş öğrenciler diğer iki oturuma girmeye hak kazanacaktır.

Temel Farklılıklarıyla YKS Nedir?

Ayrıntıların yanı sıra temel olarak YKS nedir? diye soracak olursanız, öğrencilerin temel yeterliliklerini yani matematik ve Türkçe bilgisini kontrol eden bir sınavdır. Bu sınav öğrencilerin önce yeterliliklerini daha sonra alan hakkında bilgi sahibi olmak üzere yaptığı ikinci oturumu içermektedir. Son oturumda ise öğrenciler istekleri doğrultusunda yabancı dil sınavına girebilmektedir

Ortadoğulular Eğitim Biz başarı dolu bir yıl için hazırız!

Biz başarı dolu bir yıl için hazırız!

Biz başarı dolu bir yıl için hazırız! Sağlıklı,mutlu,başarı dolu bir yıl geçirmeniz dileğiyle... Yeni yılınızı kutlarız.

← Devamını Oku
Ortadoğulular Eğitim Kolejler Kızılay

Kolejler Kızılay

Eğitim ve öğretim programları MEB tarafından oluşturulan ve oldukça kapsamlı bir süreci içerir. Bu süreç genel olarak öğrenciye geçirilmesi devlet ...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Okullar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.