Blog

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

Eğitim sisteminin kilittaşı öğretmenler, değişen dünya düzeni içinde sürekli kendini geliştirme ihtiyacı duyuyor. Öğrenci öğretmen ilişkilerinde iyileştirici rollerin artması, öğretmenlerin özellikle ders verdiği yaş grubunu daha iyi tanımasını zorunlu kılıyor.  Öğrencileri daha yakından tanımak ve farklı eğitim deneyimleri konusunda farkındalık yakalamak, metinlerarası yolculuklarla öğretmenlik deneyimine dair çıkarımlar kazanmak isteyenler için öğretmenlerin okuması gereken kitaplar listesini özenle hazırladık.

Farklı bir eğitim deneyimi olarak Emile

 J. J. Rousseau’ nun  Emile’ si öğretmenlerin okuması gereken kitapların listesinin kültleri arasında. Eser, roman bütünlüğünde Emil isimli çocuğu merkezine alarak  eğitimin doğasını konu ediniyor. Emil’ in doğumundan evliliğine dek gelişmesine, birey olmak için kendini arayışına ve kendini gerçekleştirme çabasına tanıklık ediyoruz.  Bu tanıklıkta çocuğu zorlayıcı, baskıcı bir sistemin içinde değil, doğuştan getirdiği özellikleri ve gizilgüçleriyle desteklekleyen bir ortamda yetiştirmemiz gerektiğinin önemini de keşfediyoruz.

Ergenlik çağındaki çocuğu anlamak için öğretmenlerin okuması gereken kitaplar

Nermin Çelen tarafından kaleme alınmış olan Bir Dönüşüm Süreci Ergenlik ve Genç Yetişkinlik kitabı, ergenlerle çalışan uzmanların ve ailelerin yardımına koşacak bir eser. Kitapta ergenlik döneminin gelişim görevleri genel olarak sunuluyor ve ergenlikte psiko-soyal gelişim, arkadaş ve akran grupları hakkında bilgi veriliyor. Ergenlerde Psikopatoloji bölümü ise  depresyon ve yeme bozuklukları gibi dönemin karakteristik sorunlarını ele alırken, ergenlerin savunma mekanizmaları konusuna da değiniyor. Prof. Dr. Bengi Semerci’ nin Artık Büyüdüm kitabı da ergenlerle çalışan eğitimciler için öğretmenlerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında. Kitap, ergenin yetişkinlerle kurduğu ilişkiler konusunda bir hayli yol gösterici. Bu nedenle ergenlerle iletişim kurma konusunda önemli bir farkındalık yaratıyor.

Pes etmemenin öyküsü olarak Küçük Prens ve Moby Dick

Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan Küçük Prens, sadece bir çocuk kitabı olarak görülmemelidir. Zaten kitap, bir çocuk kitabı olarak yazılmaktan ziyade, çocukların içsel dünyalarını keşfetme konusunda yetişkinlere rehber olmak için kaleme alınmıştır. Küçük Prens’ te bir uçak kazasında çöle düşerek kaybolan pilotumuzun gezegeninden ayrılıp dünyayı ziyarete gelen küçük prens ile  geçirdiği birkaç güne tanıklık ediyoruz. Pilotumuzun hem çocukluk deneyimleri hem de  küçük prensten öğrendikleri ise çocukların dünyalarına dair önemli farkındalıklar yaratıyor. Küçük prensin yılmadan gezegenine sahip çıkması örneği, çocukların eğitiminde müfredat kapsamında ya da yaratıcı etkinliklerde kullanılabilir. Kendini avdan korumaya çalışan, Herman Melville’ nin kaleme aldığı balina Mobby Dick’ in hikayesi de çok çeşitli etkinliklere konu olabileceği, farklı aktivitelere ilham vereceği gibi İsmail ve Ahab karakterlerinin çatışmaları üzerinden farkındalık yaratacak bir roman. Her iki kitap da öğretmenlerin okuması gereken kitapların  içinde hümanizm çizgisi ile de değerlendirilebilir.

Aday öğretmenlerin okuması gereken kitaplar

Eğitim uzmanlarının kütüphanesinde mutlaka olması gereken ilk 20 kitap. Öğretmenlerin okuması gereken kitaplar  listesinden aday öğretmenlerin mutlaka okuması gereken kitaplar listesinin zirvesini sizler için seçtik:

 1. Küçük Ağacın Eğitimi Asa Earl Carter
 2. Çocuklara Adanmış Hayatlar Galip Uyar
 3. Aptallaştıran Eğitim, John Taylor Gatto
 4. Doğadaki Son Çocuk Richard Louv
 5. Eğitimde Bireysel Farklılıklar Yıldız Kuzgun
 6. Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay
 7. Bir Yetişkin Yaratmak, Julie Lythcott-Haims
 8. Eşekli Kütüphaneci Fakir Baykurt
 9. Çocuğum Okulu Sevmiyor, Peter Gray
 10. Duygusal Eğitim, Gustave Flaubert
 11. Kaliteli Eğitimde Öğretmen William Glasser
 12. Dünya Okulu: Eğitimi Yeniden Düşünmek, Salman Khan
 13. Hayata Hazır Gençler Yetiştirmek, Mel Levine
 14. İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
 15. Limon Ağacı Sandy Tolan
 16. İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen
 17. Üniversite (Bir Dekan Anlatıyor) Henry Rosovsky
 18. Meraklı Zihinler/ Bir Çocuk Nasıl Bilim İnsanı Olur?, John Brockman
 19. Şiddetsiz İletişim Marshall B. Rosenberg
 20. Öğretmenliğin Dönüşümü, Ahmet Yıldız

Öğretmenlerin mutlaka okuması gereken kitaplar meb

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın öğretmenlerin okuması gereken kitaplar kült eserleri:

 1. S. Ayverdi. Millî Kültür Meseleleri ve Maarif Davamız 
 2. M.A. Bal Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Meşhurların Okul Anılar
 3. S.R. Covey Etkili İnsanların Alışkanlığı 
 4. M. Enç Bitmeyen Gece
 5. Öğretmen (Frank Mccourt)
 6. J. T. Gatto Eğitim-Bir Kitle İmha Silahı
 7.  P. Freire  Ezilenlerin Pedagojisi
 8. Ali Fuad Başgil Başgil  Gençlerle Başbaşa
 9. Okulsuz Toplum (Ivan Illich)
 10. Bir Eğitim Tasavvuru Olarak Mahalle/ Sıbyan Mektepleri (İsmail Kara- Ali Birinci)

İlginizi çekebilir: Ankara Çankaya Kolej

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir