fbpx
Genel Merkez
Genel Merkez
Öveçler Anadolu Lisesi
Mamak Anadolu Lisesi
Eryaman Anadolu Lisesi
Batıkent Anadolu Lisesi
Kızılay Bulvar
Kızılay Karanfil
Kızılay Konur VIP
Mamak
Sanatoryum
Bağlarbaşı
Yenimahalle
Sincan
Eryaman
Aydınlıkevler
Bağlıca VIP
Etimesgut
Batıkent
Ahimesut
Çayyolu VIP
Öğrenci/Veli Girişi

Telefonu Akıllı Tahtaya Yansıtma

Telefonu akıllı tahtaya yansıtma

Ders ortamını teknoloji ile buluşturarak öğrenme faaliyetlerini daha dinamik hale getiren akıllı tahta kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Akıllı tahtaların kullanılmasında ilk dönemler bilişim öğretmenleri aktif biçimde rol oynasa da tahtaların kullanımı konusuna tüm öğretmenler hakim olmaya başladı. Akıllı tahta kullanımında ekran paylaşımı olanağı, ders öğretmenlerinin telefonlarından hazırladıkları materyalleri bilgisayara geçirmeden tahtaya yansıtlamarına da olanak veriyor. Telefonu akıllı tahtaya yansıtma işletim sistemine göre küçük farklılıklara da sahip olsa da   her tür cihazdan oldukça basit yönergelerle telefonlar ders esnasında akıllı tahtaya yansıtılabilmektedir.

Akıllı telefonlardan programsız biçimde elektronik tahtalara görüntü yansıtarak ekran paylaşmak için basit bir ayar yapılmalıdır. Akıllı tahtanın Windows 10 işletim sisteminde başlat menüsüne ‘görüntü ayarları’ yazılarak ‘görüntü ayarlarını değiştir’e gidilir. Bu bilgisayarda göster seçeneğinden ayarların ‘her yerde kullanılabilir’ olarak  değiştirilmesi gerekir. Bu ayarlar yapılırken izin durumu için de ‘her bağlandığında izin iste’ ya da onayla uğraşmamak ve daha çabuk bağlantı kurmak isteniyorsa ‘yalnızca tek seferde’ seçeneklerinden biri işaretlenir. Ayarlar ekranı kapatıldıktan sonra başlat menüsüne gelinerek bağlan denilmelidir. Bu aşamadan sonra telefonda yer alan Smart Viev tıklandığında paylaşmak istediğiniz ekran akıllı tahtaya yansıyacaktır. Telefonu akıllı tahtaya yansıtma için telefonunuz Smart Viev ekranında  güç tasarruf modunu kapatmanızı isteyecektir.

Telefonu akıllı tahtaya yansıtma program yoluyla da gerçekleştirilebilmektedir. İşlemi program ile yapabilmek için tek şart, akıllı telefonla akıllı tahtanın internetinin aynı ağda olması gerektiğidir. Bu kuralı sağladığı sürece program yoluyla akıllı telefon ekranı akıllı tahta ile rahatlıkla paylaşılabilir. Bunun için akıllı tahta üzerinde programa gelinerek QR kodu taranarak telefondan elektronik tahtaya bağlanılır. QR kodu ile bağlantı kurulurken ekranda beliren şifrenin kullanıması da gerekir. Telefon üzerinden akıllı telefona içerik yansıtırken ders akıllı telefondan yönetilmek istenmiyor sadece içerikler tahtaya alınacaksa işlem USB kablo ile de rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Akıllı tahtayı telefondan yönetme

Akıllı tahtayı telefondan yönetme için akıllı telefonun ekranı elektronik tahtaya yansıtılmalıdır. Android işletim sisteminde telefonu akıllı tahtaya yansıtma , akıllı tahta ayarları düzenlenerek Smat Viev ile yapılırken, program yoluyla da ekran tahtaya yansıtılabilir. Akıllı telefonlarla etkileşimli tahtalar uzaktan basit şekilde yönetilebilmektedir. Böylelikle telefondan sunum yapma, ekranı kaydırma, büyütme, video açma, kapatma işlemleri rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Akıllı cihazları tahtaya bağlayan bazı programlar akıllı telefonları klavye ya da fare olarak kullanılmasını da olanaklı kılmaktadır.

Telefonu akıllı tahtaya yansıtma ve akıllı tahtayı telefondan yönetme işleminde en önemli nokta, hem akıllı tahta hem de telefonun FATİH ağına ya da okulun kablosuz ağı gibi aynı ağa bağlı olmasıdır. Telefon ağı farklı olduğu durumlarda işlem gerçekleştirilemeyecektir. Programla akıllı telefonlar üzerinden ders yönetlirken elektirinik tahtada yer alan Start Service kullanılır. Bağlantıda akıllı tahtadan Start Service, telefondan Servers ayarlanmalıdır.  Bağlantı  gerçekleştirildikten sonra bilgisayar ile akıllı tahta, telefondan her şey için rahatlıkla yönetilir.

İlginizi çekebilir: Dikkat Dağınıklığı Nasıl Geçer ?

İlgili Haberler

Yorum Yaz

Desteğe Sor..
Merhaba,
Ortadoğulular Eğitim Kurumları olarak size danışmanlık sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ankara icra avukatı ingilizce kursu ankara en iyi seo uzmanı konya avukat mersin avukat